Hyppää sisältöön

Urheilukoulussa lokakuussa 2021 palveluksensa aloittavat kesälajien urheilijat on valittu

Kaartin jääkärirykmentti
24.5.2021 13.22
Tiedote
Urheilukoulun varusmies pelaamassa

Urheilukoulun kesälajien saapumiserään valittiin 75 urheilijaa 17 eri lajiryhmästä. Puolustusvoimien urheilukouluun valitut urheilijat aloittavat palveluksensa maanantaina 11.10.2021.

 

Kaartin jääkärirykmenttiin IV/21 valitut urheilijat:

Amerikkalainen jalkapallo (5)        
Barrow Nico Lutman, Wasa Royals
Lindqvist Jasper Tapio, Helsinki Wolverines
Lundström Peter Aleksander, Wasa Royals 
Närhi Aleksi Juhani, Helsinki Roosters
Saranpää Jere Petri Michael, Seinäjoki Crocodiles
        
Ammunta (4)        
Kasi Aleksi Mikael, Isonkyrön metsästys-ja ampumaseura
Mäkinen Ukko-Pekka, Tornionseudun ampujat
Sulkonen Niko Johannes, Ala-Hämeen Ampujat
Vuorimaa Aaro Juhani, Lapuan Seudun Ampujat

Autourheilu (3)        
Lappalainen Konsta Johannes, Keimola FK
Pajari Sami Erik, HeiUa
Pasma Patrik, OFK-125

Golf (2)        
Siltala Sakke Kalevi, Kankaisten Golf
Tuusa Saku Petteri, Wiurila golf & country club
        
Jalkapallo (15)        
Huuhtanen Otto Eemeli, Esport Honka
Keto Hugo Oliver, HJK
Kouassivi-Benissan Kevin Datè, HJK
Laine Janne-Pekka Samuli, FC Haka
Lod Robin, Minnesota United
Mastokangas Elias Alvar Aleksanteri, IFK Mariehamn
Nissinen Jiri Joona Oskari, KuPS
Pietola Juho Petri, Ilves
Raittinen Eemeli Herman, Ilves
Rale Matias Johan Erik, Esport Honka
Sid Robin Ludvig, SJK
Tikkanen Ville Matti Verneri, SJK
Vainionpää Matias Ville Samuli, SJK
Vidjeskog Axel Johannes, Kuopion palloseura
        
Jousiammunta (2)        
Salminen Jaakko Juan Daniel, Diana-57
Vuorinen Verne Valtteri, Robin Hood ry
        
Judo (4)        
Aziz Zico Benjamin, Lahden Judoseura
Hakkarainen Santeri Veeti Alex, Jigotai Jyväskylä
Ihanamäki Eetu Elmeri, Nokian Judo
Rönty Sami Aleksanteri, Kajaanin Judokerho
        
Melonta (2)        
Hippeläinen Jaakko Santeri, Vanajaveden Vesikot
Kolehmainen Eetu Ilmari Joonas, Mikkelin Melojat
        
Miekkailu (1)        
Jutila Julius Leo Artturi, Helsingin Miekkailijat
        
Moottoriurheilu (1)        
Savaste Kim Eric, VMK
        
Nykyaikainen-5-ottelu (1)        
Ämmälä Tiitus Anton Ilmari, Helsingin nykyaikaiset 5-ottelijat
        
Paini (7)        
Elkala Miko Markus, Lahden Ahkera
Nevalainen Roni Rasmus Jalmari, Kouvolan Painijat
Rautanen Eemeli Eetu Antero, Viialan Pyry
Varteva Patrik Alarik, Espoon Urheilijat ry
Viitala Aapo Juhani Karinpoika, Ilmajoen kisailijat
Virtanen Akseli Otto Artturi, Porin Paini-Miehet
Vuoti Joona Viljami, Vieskan Voima Ry
        
Purjehdus (2)        
Bremer Edvard Peter, Brändö Seglare
Dahlberg Otto Mikael, Näsijärven purjehdusseura
        
Soutu (4)        
Kainlauri Maiju Janika, Jämsäjoen Soutuveikot
Nevalainen Lauri Iisakki, Hämeenlinnan Soutajat
Pyykkö Elmo Juuso Petteri, Takon soutajat
Siltanen Kaj Fredrik, Takon Soutajat
        
Suunnistus (5)        
Arola Topias Aapo Akseli, Paimion Rasti
Donner Jonny Alec Antero, OK 77
Syrjäläinen Lauri Matias, Helsingin Suunnistajat
Virtanen Akseli Pekka Oliver, Kouvolan Suunnistajat
Viskari Juuso Petteri, Lynx
        
Triathlon (1)        
Salonen Ville-Valtteri, Aquaplus triathlon
        
Yleisurheilu (16)        
Aarnio Eemeli Uolevi, Naantalin löyly
Heikkinen Santtu Veli Johanne, Lempäälän Kisa
Helander Eemil Markku Einar, Jyväskylän kenttäurheilijat
Ilomäki Eero Juhani, HIFK
Järvinen Juho Niilo Armas, Karstulan Kiva 
Kaukonen Lauri Olavi, Helsingin Kisa-Veikot
Kinnunen Jonatan Anton, JKU
Laakso Tomi Rasmus, Tapanilan Erä
Laine Topias Yki Eerik, HKV
Mattila Arttu Kasperi, Äänekosken urheilijat
Peltokangas Eetu Aleksanteri, Toholammin Urheilijat
Peltola Arttu Mauno Juhani, Jyväskylän Kenttäurheilijat
Pränni Antti Eerik Johannes, Track&Field Espoo
Valkama Tomi Antti Kustaa, Kauhavan Wisa
Wedenberg Isac Alexander, Borgå Akilles
Vuori Eino Olavi, Hämeenlinnan Tarmo