Hyppää sisältöön
Osiot
Valikko

Urheilukoulussa huhtikuussa 2021 palveluksensa aloittavat talvilajien urheilijat on valittu

Kaartin jääkärirykmenttiKainuun prikaati
24.11.2020 16.44
Tiedote
Taistelija tähtää aseella lumimaastossa

Puolustusvoimien urheilukoulun talvilajien saapumiserä III/21 on valittu. Yhteensä talvilajien saapumiserään valittiin 83 urheilijaa 17 eri lajiryhmästä.

Puolustusvoimien urheilukouluun valitut urheilijat aloittavat palveluksen maanantaina 12.4.2021 Kaartin jääkärirykmentissä ja Kainuun prikaatissa. Kaartin jääkärirykmenttiin valittiin 73 urheilijaa 15 eri lajiryhmästä ja Kainuun prikaatiin 10 urheilijaa kahdesta eri lajiryhmästä. 

Kaartin jääkärirykmenttiin III/21 valitut urheilijat:

Alppihiihto (5)        
Hahtela Henri Oskari, Helsinki Ski Club
Nieminen Miikka Oskari William, Pohjan Sport
Palosaari Joel Eeli Ilari, Hyvinkään Slalomseura Sukkula
Pohjolainen Jesper Kalevi, Hyvinkään Slalomseura Sukkula ry
Sirviö Salomo Herman, KuopioSkiClub
        
Freestyhiihto (2)    
Sallinen Jon Michael, Freestyleseura Moebius ry
Vierelä Severi, RukaSlalom
        
Jääkiekko (23)    
Aaltonen Leevi Pekka Eemeli, Kalpa Hockey Oy
Almari Niclas Christoffer, Pelicans
Honka Eino Anttoni, JYP
Jääskä Juha Tuomas Tapani, HIFK
Killinen Lenni Onni Oskari, Porin Ässät
Kokkonen Mikko Antero, Mikkelin Jukurit
Kärki Jarno Henrik, Linköping HC 
Lahtinen Severi Markus, JYP
Lintuniemi Alex Michael, Jyp
Lundell Anton Olof, HIFK
Mäntykivi Matias Miikka, SaiPa
Nättinen Julius, HC Ambri-Piotta 
Oden Joonas Lee, Kookoo
Patrikainen Jasper Eetu Antton , Lahden Pelicans
Randelin Eetu Oliver, Mikkelin jukurit
Riekkinen Joona, Kalpa Hockey Oy
Rindell Axel Leonard ,Mikkelin Jukurit
Saarijärvi Vili, Rauman Lukko
Salo Robin Christian, Örebro Hockey 
Winberg Tobias, HIFK
Viro Eemil Mikael, HC TPS
Virtanen Santeri Eemil ,SaiPa
Voutilainen Joona Kristian, HPK
        
Jääpallo (3)        
Hilmola Aleksi Heikki Mikael, HIFK
Järvinen Tuukka Johannes, HIFK
Laitinen Leevi Johannes, HIFK
        
Kilpatanssi (1)    
Borovski Dmitri, Tanssiklubi Master ry
        
Koripallo (4)        
Maxhuni Edon, Herbalife Gran Canaria
Sajantila Erik Kristian, HBA-Märsky
Tainamo Touko Pekanpoik,  DME Sports Academy
Vaara Martti Luukas ,Helsinki Basketball Academy
        
Käsipallo (3)        
Haverinen Tommi Topias Nikolai, Grankulla IFK
Laine Eero Elias Juhani, Åbo IFK
von Knorring  Casimir Alexander, Dicken
        
Lentopallo (12)    
Help Vili-Valtteri Antero, Pälkäneen luja-lukko
Hänninen Tuomas Jani Mikael, Lentopalloseura ETTA
Keskinen Roope Jeremias, Kokkolan Tiikerit
Mäkelä Tommi Lauri Valtteri, Vantaan Ducks
Mäki Eetu Johannes, Raision Loimu
Mäkiluoma Aleksi Tapani, Kokkolan Tiikerit
Pöllänen Eemi Pekka Juhani, Lentopalloseura Etta
Rastamo Aleksander Pauli, Vantaa Ducks
Ruohola  Risto Matias, Vammalan Lentopallo
Tihumäki Matias Eino, Vammalan Lentopallo
Tupeli Arttu Iisakki, Kokkolan Tiikerit
Välimaa Santeri Riku Matias ,Hurrikaani-Loimaa
        
Nyrkkeily (5)        
Eriksson    Carl Benjamin    Ringside Gym Helsinki
Jalava    Julian Henrik Alexandr    Kirkkonummen Nyrkkeilykerho
Kadyrov Kerim, Helsingin Tarmo 
Korpas Antton, Espoon kehähait
Niemeläinen Jere Pertti Kalevi, Turun urheiluliitto 
        
Painonnosto (2)    
Karjalainen Valtteri Heikki Tapan, Rovaniemen Reipas
Suoniemi Väinö Aleksi Hermanni, Ounasvaaran Atleettiklubi
        
Pikaluistelu (4)    
Kinnala Kalle Tapani, Turun Urheiluliitto
Kokko Max Kasper, Helsingin Luistinkiitäjät
Lehtonen Juuso Viljami, Seinäjoen Urheilijat
Suomalainen Tuukka Tuomas, HLK
        
Pöytätennis (1)    
Tuuttila Juhana, OPT-86 ry
        
Salibandy (6)        
Ainoa Luka Eino, EräViikingit
Kallio Emil Kristian, Tikkurilan Tiikerit
Laakso Kalle Kullervo Antinpoika, Tikkurilan Tiikerit
Lund Joakim Victor, Tikkurilan Tiikerit
Räsänen Juho Eemeli, Eräviikingit
Tuomala Miro Emil Mikael, Nokian Krp
        
Taido (1)        
Waltari Väinö Oliver Matias, Järvenpään Taidoseura
        
Vapaaottelu (1)    
Honkanen Miro Veikko Olavi, MMA Imatra

Kainuun prikaatiin III/21 valitut urheilijat:

Maastohiihto (8)    
Helander Eemil Markku Einar, Keuruun kisailijat
Kukkonen Jarkko Toivo Tapani, Karihaaran Visa
Liekari Emil Viljam August, Vuokatti Ski Team Kainuu
Mannila Eero Valtter,Taivalkosken metsäveikot -85
Moilanen Niilo Ilmari, Pohti SkiTeam
Pennanen Valtteri Matti, Puijon Hiihtoseura
Stenman Tino Anton Julius, Ylöjärven Ryhti
Taipale Aapo Evert, Vetelin Urheilijat
        
Mäkihyppy (2)    
Pohjola Arttu Aapeli, Lahden Hiihtoseura
Veteläinen Jonne Valtteri, Kuusamon Erä-Veikot