Hyppää sisältöön

Puolustusvoimien urheilukouluun valittiin 99 urheilijaa huhtikuun 2023 saapumiserään

Kaartin jääkärirykmenttiKainuun prikaati
Julkaisuajankohta 23.11.2022 15.05
Tiedote

Puolustusvoimien urheilukoulun talvilajien saapumiserään valittiin 99 urheilijaa, joista 89 aloittaa palveluksensa Kaartin jääkärirykmentissä ja 10 Kainuun prikaatissa. Urheilukouluun valitut talvilajien urheilijat aloittavat palveluksensa maanantaina 17.4.2023. Puolustusvoimat julkaisee valittujen urheilijoiden nimet tässä tiedotteessa.

Kaartin jääkärirykmenttiin III/23 valitut urheilijat

Alppihiihto
Saravuo Erik Oskari (Helsinki Ski Club)

Freestylehiihto        
Ahvenainen Akseli Väinö Tapani (Åre Slalomklubb)
Peltola Simo Hannu Santeri (SHS)
Vallioniemi Aki Tapio (Ruka slalom)

Jääkiekko
Heimosalmi Aleksi Mikael (Porin Ässät)
Jatkola Juha Antero (Kalpa)
Kapanen Oliver Ville Johannes (KalPa) 
Karvinen Roni Patrik (SaiPa)
Kotkansalo Kasper Aleksanteri (HIFK)
Liukas Eetu Juhani (HPK)
Loimaranta Veikko Olavi Villenpoika (Saipa)
Mäkinen Otto Juhani (Mikkelin Jukurit) 
Mäntykivi Matias Miikka (Ilves) 
Niku Sami Petteri (JYP)
Nurmi Petteri Jari Joel (HPK)
Nyman Linus Oliver (Rauma Lukko)
Ojantakanen Jyri Valtteri (SaiPa)
Peltomäki Niklas Mikael (Mikkelin Jukurit)
Puhakka Petteri Sami Antero (Tampereen Tappara)
Päivärinta Sami Pekka Antero (Rauman Lukko)
Riekkinen Joona Arttu Petteri (KalPa)
Salo Robin Christian (New York Islanders)
Somppi Otto Aimo Ilmari (Rauman Lukko)
Taponen Roope Elias (HIFK)
Vidgren Aaro Mika Johannes (JYP)
Viitasalo Nuutti Eemil Juhani (SaiPa)
Väisänen Kalle Juhani (TPS)

Karate
Lehtinen Jesse Mico Kristian (Lahden Karate)
Paukkola Nooa Matias (Lahden Karate)
Saario Leevi Valtteri (Lahden Karate)

Koripallo
Härsilä Tuukka (HBA-Märsky)
Jokela Topias Nooa Waldemar (HBA-Märsky)
Korhonen Riku Jesperi (Tapiolan Honka)
Kristeri Teemu Antero (Kouvot Basket)
Laavainen Aamos Matti Albert (Tapiolan Honka)
Mennander Henri Kustaa Benjamin (Helsinki Seagulls)
Muhonen Erik Antti Oskari (HBA-Märsky)
Niemi Trey (Salon Vilpas)
Vartiainen Viljami Alexis (HBA-Märsky)

Lentopallo
Bulgyn Oleksii (Tuto-volley)
Ivanov Ilja (Savo Volley)
Kontio Joonas Valtteri (Tuto-volley)
Lindqvist Veikka Onni Wilhelm (Savo-volley)
Marttila Luka Antton (Vero Volley Monza)
Salpakari Joonatan Juho Jesperi (Murikat)
Tikkala Jere Ensio (Akaa-volley)
Tyynismaa Petteri Samuli (Akaa-Volley)
Väänänen Leevi Oskari (Kokkolan Tiikerit)
Zhbankov Alexej (Savo-Volley)

Nyrkkeily
Heiskanen  Valtteri Sisu (Väkevä Boxing team)
Morovati  Sam (Helsingin Tarmo)

Painonnosto 
Nieminen Mauro Henrik (Rovaniemen Reipas)

Pöytätennis
Hakaste Lauri Elmeri (PT Espoo)
Pihkala Arttu Antero (PT Espoo)

Salibandy
Ahola Juuso Olavi (Nokian KRP)
Auvinen Jasper Aleksi (Westend Indians)
Hellsten Rasmus Mikael (Esport Oilers)
Hietaranta Ville Juhani (Sc Classic)
Jokela Olli Väinö Vihtori (Esport Oilers)
Junnila Samuli Emil Sakari (Westend Indians)
Kerola Jacob Matias (Eräviikingit)
Korhonen Teemu (LASB)
Kuutsa Eero Ilari (Floorball Thurgau)
Tenhonen Daniel Zacharias (EräViikingit)
Tenhonen Benjamin Zacharias (EräViikingit)
Tiainen Tuomas Juho Jalmari (Westend Indians)

Sulkapallo
Melleri Eliel Frans Arvid (Helsingfors Badminton Club)

Taitoluistelu
Hetta Lumi Elina (Helsingin Taitoluistelu Klubi)

Telinevoimistelu
Danishevski Kristian Aleksi (Voimisteluseura Helsinki)
Huovinen Ilari Aleksanteri (Tampereen Sisu)
Lehtinen Leo Marko Mikael (Turun Urheiluliitto)

Voimanosto
Nykänen Anton Juhani (RautU)

Kainuun prikaatiin III/23 saapumiserään valitut urheilijat

Hiihtosuunnistus

Stevander Karri Eemeli (Kuortaneen Kunto)

Maastohiihto
Anttola Niko Valtteri (Visa Ski Team Kemi)
Häggman Aaron Alexander (Vörå IF)
Juntunen Eemil Iivari (Pohti Skiteam)
Kemppi Topias Juhani (Espoon hiihtoseura)
Melnits Ike (Kankaantaan Kisa)
Mäkinen Nuutti Antti Ilmari (Puijon Hiihtoseura)
Mäntyvaara Konsta Olavi (Pohti Skiteam)
Rantala Eero Juhani (Vuokatti Ski Team)
Tarjanne Leevi Nelson (Espoon hiihtoseura)