Du behöver inte söka till något särskilt truppförband för att söka till en specialuppgift.
Det behövs inte. Man söker till specialuppgifterna under beväringstjänsten, i början av rekrytskedet. Det finns också en del specialuppgifter för ledarutbildade.
Det behövs inte. Man söker till specialuppgifterna under beväringstjänsten, i början av rekrytskedet. Det finns också en del specialuppgifter för ledarutbildade.
Du kan söka till specialuppgifterna i början av rekrytskedet. Till vissa uppgifter kan man också söka under ledarutbildningen.
Ja. Du kan bli antagen till både en specialuppgift och en ledarutbildning. Observera att man kan söka till största delen av specialuppgifterna redan under rekrytskedet. Anteckna ditt önskemål om ledarutbildning på ansökningsblanketten och ta också upp det under intervjun.
Beroende på vilken uppgift du söker till kan vissa specialuppgifter, till exempel stridsfotograf, ställa fysiska krav. Av dem som antas till en specialuppgift krävs det för uppgiften behövliga tidigare kunskaper och färdigheter eller utbildning inom branschen. För vissa uppgifter, till exempel grafiker, blir man i samband med ansökan ombedd att lämna in arbetsprov. I andra uppgifter är mångsidiga språkkunskaper en ovillkorlig förutsättning för att antas. Läs noggrant igenom beskrivningarna och förhandskraven för de uppgifter som intresserar dig.
Ansökan till specialuppgifter sker via webben. En elektronisk ansökningsblankett är öppen medan ansökningstiden pågår. Du behöver bankkoder för att kunna logga in. På basis av de elektroniska ansökningarna kallas en del av sökandena till urvalsprov där de intervjuas. Under urvalsprovet kan det också ordnas prov för att verifiera sökandens kunskaper (till exempel journalist, grafiker).
För specialuppgifterna ställs det specifika krav. Du kan dra nytta av tidigare studier eller arbetserfarenhet som är relevanta för uppgiften, men detta krävs inte för alla uppgifter. För vissa uppgifter kan du också ha förvärvat dina kunskaper via dina hobbyer.
Ja. På basis av ansökningarna väljs en grupp beväringar till urvalsprov, där de intervjuas. Vid behov kontrolleras det genom ett separat prov eller arbetsprov om sökandena har de kunskaper som krävs för uppgiften. Vissa av sökandena kan också antas på basis av till exempel en telefonintervju.
Två–tre veckor efter att ansökningstiden gått ut får du veta om du förordats för en specialuppgift. Det slutliga beslutet om antagningen till en uppgift fattas av ditt eget truppförband.
Din tidigare utbildning och dina kunskaper ökar dina möjligheter att bli antagen. Både antalet beväringar som väljs till specialuppgifter och antalet uppgifter som kan sökas varierar något beroende på kontingenten. Det viktigaste är att du är ute i god tid och att du fyller i din ansökan noggrant under ansökningstiden.
Om du blir antagen, får du ett meddelande av den förvaltningsenhet till vilken specialuppgiften hör. Om du inte blir antagen, får du ett gruppmeddelande från specialuppgifternas e-post. Ditt truppförband får ett officiellt dokument om din antagning. Om du är osäker på vad du borde göra, kontakta din kompanichef.
Om någon av uppgifterna på blanketten är felaktig eller du vill korrigera något, skicka de korrigerade uppgifterna per e-post till [email protected]. Observera att ansökningarna behandlas med mycket brådskande tidtabell – korrigeringar som kommer efter att ansökningstiden gått ut är försenade. Fyll i din ansökan noggrant!
I specialuppgifter är tjänstgöringstiden 255 dygn för manskap och 347 dygn för ledarutbildade.
Alla specialuppgifter skiljer sig från varandra. Vissa uppgifter (till exempel webbansvarig) består främst av kontorsarbete, medan man i andra (till exempel stridsfotograf) tillbringar mycket tid i övningar i terrängen. I specialuppgifterna ingår också militär utbildning.
Reservister kan inte söka till specialuppgifter.
Nej, det kan man inte. Ansökan till specialuppgifter görs först efter att tjänstgöringen inletts. Observera att ansökningen till specialtrupper ska göras redan innan tjänstgöringen inleds. Se en mer utförlig lista på dessa uppgifter på https://intti.fi/sv/uppgifter-som-soks-fore-tjanstgoringen