Intti Goes Rock -tapahtuma innosti varusmiehiä liikkumaan

Guard Jaeger Regiment
Julkaisuajankohta 30.5.2016 14.59
Tyyppi:Tiedote

Rockin ja urheilun tähdet kohtasivat Kaartin jääkärirykmentin neljä joukkuetta Santahaminassa 27.5.2016.

Hyväntekeväisyystapahtumaan osallistuivat tunnettujen rokkarien ja urheilijoiden joukkue EMP.fi Dream Team, Kaartin jääkärirykmentin johtoryhmä, Puolustusvoimien Urheilukoulu, Uudenmaan jääkäripataljoona sekä Kaartin pataljoona.

EMP.fi Dream Teamissä pelasivat  Jarkko Nieminen (tennis), Jere Lehtinen ja Toni Lydman (jääkiekko), Teemu Tainio (jalkapallo), Mikko Kohonen, Toni Lötjönen, Marianne Hannonen ja Mia Karjalainen (salibandy), Sami Partanen (pesäpallo), Tony Kakko (Sonata Arctica), Kuisma Aalto (Mokoma), Jari Sinkkonen (Kotiteollisuus), Pekka Pexi Okkonen (Stamina), Jukka Nevalainen (Nightwish), Marko Kämäräinen (EMP.fi).

Intti Goes Rock haluaa kiinnittää huomiota nuorten liikunnan harrastamisen tärkeyteen. Kaartin jääkärirykmentin tavoitteena on sytyttää kipinä liikuntaan ja terveellisiin elämäntapoihin, joista on hyötyä varusmiespalveluksen lisäksi myös työelämässä.

Intti Goes Rock -hyväntekeväisyystapahtuman Kaartin jääkärirykmentille lajhoittamat 100 salibandymailaa ja palloa sekä 100 peliliiviä ja mailapussit menevät kovaan käyttöön Kaartin Jääkäritoimikunnan liikuntakerhoissa. Kaartin Jääkäritoimikunta eli KJTK valvoo varusmiesten etuja ja järjestää vapaa-ajan tapahtumia. KJTK:n viikoittainen liikuntakerhotarjonta on erittäin monipuolinen: uinti, salibandy, punttisali, keilaus, kamppailu, lentopallo, jalkapallo, koripallo, sulkapallo ja boulderointi.

Katso EMP:n YouTube-video tapahtumasta.